A kézzel rajzolt látványtervek között voltak falnézetek, axonometrikus és kétpontos perspektívikus nézetek, amik már adtak némi térérzetet az eredeti alaprajznak. Kiszínezve a végeredmény megszépült, de semmilyen módosítást vagy változtatási lehetőséget ez a tervezési mód nem engedett meg. A szoftverek dinamikus fejlődésének eredményeként megjelentek a ház, illetve a lakberendezési tervezőprogramok kezdetleges képkidolgozottsággal, és viszonylag szegényes elemválasztékkal. A jelen viszont már egészen más. A maketteket, kézi rajzokat főleg az építészetben, de a belsőépítészetben is felváltották a legmodernebb tervezőprogramok, amikkel szemben ma már igen komoly elvárások fogalmazódnak meg. Legnagyobb előnyük az, hogy szinte végtelen mennyiségű variációs lehetőséget hozhatunk létre egy adott témára, és azon belül egy-egy elemet könnyen módosíthatunk.
A virtuális terek 3D érzetet adnak. A képet elforgathatjuk, a falnézeteket szemmagasságból szemlélhetjük. Az eredmény videó formájában is megtekinthető, lementhető és sokkal könnyebben prezentálható. A fotórealisztikus látványterv készítő programok a legteljesebb vizuális élményt adják. Ahogy az elnevezésből is kiderül a látványterv minden eleme szinte tökéletesen emlékeztet a valóságos tárgyakra, és belsőépítészeti elemekre, néha egészen megtévesztve a szemlélődőt. De vajon mi lesz a jövő?
A következő 290nm2-es lakás képein keresztül szeretnék bemutatni, hogy milyen az, amikor egy berendezett lakást a fotórealisztikus látványtervek segítségével már akár a végleges állapotában is megtekinthetünk.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése